| czwartek 2 maja | 14:40:58

Dziś są imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Artykuły / Wycieczka regionalna do Poznania

dodane w wtorek 7 listopada 2023 r., przez Marek Wasiak
 więto Niepodległości obchodzone 11-ego listopada jest ważnym dniem dla wszystkich Polaków. Co roku w październiku, uczniowie klas ósmych i siódmych biorą udział w wycieczkach po najbliższej okolicy w ramach projektu „11 listopada, świętujemy poznając”. Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole to żywa lekcja historii, odwiedzamy ważne miejsca w Gnieźnie i Poznaniu. Poznajemy Wielkopolskę, naszą małą ojczyznę.

24 października o godzinie 9 rano grupa uczniów udała się do Poznania, aby odwiedzić Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 r. oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, gdzie mieli możliwość zapoznania się z historią tych miejsc.

Muzeum Martyrologii - Fort VII powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. Był to pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Na przełomie XIX i XX stulecia mieściła się tam największa twierdza fortowa zbudowana dla obrony wschodnich granic II Rzeszy.

Z kolei w Muzeum Powstania Poznańskiego 1956 r. uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowszą historią dotyczącą pierwszego w PRL-u masowego wystąpienia społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej. Wystawa to ponad 200 zdjęć dokumentujących przebieg zdarzeń, pamiątki po zamordowanych, między innymi najmłodszym, 13-letnim Romku Strzałkowskim, plakaty z wysokimi cenami żywności i ubrań, lista żądań protestujących.

Druga grupa uczniów pojechała do Gniezna. Najpierw udaliśmy się do katedry. Pani przewodnik zapoznała nas z historią Drzwi Gnieźnieńskich, unikatowym zabytkiem sztuki odlewniczej sprzed ponad 1000 lat. Następnie zwiedziliśmy wnętrze katedry i udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Dowiedzieliśmy się jak żyli ludzie setki lat temu, jakimi narzędziami posługiwali się w życiu codziennym, w co się ubierali i czym walczyli.

Składamy ogromne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia, szczególnie tym uczniom, którzy aktywnie i z szacunkiem do odwiedzanych miejsc uczestniczyli w wycieczkach.

Galeria zdjęć: Wycieczka regionalna do Poznania

Wycieczka regionalna do Poznania - Zdjęcie: 1/13