| czwartek 13 grudnia | 19:23:55

• Ucz się 1

Artykuły / Spektakle profilaktyczne;

dodane w czwartek 8 listopada 2018 r., przez Kinga Weis

W ramach działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole, uczniowie mieli możliwość obejrzenia spektakli profilaktycznych przygotowanych przez Impresariat Artystyczny INSPIRACJA Kraków rekomendowany przez Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Klasy IV- VI brały udział w przedstawieniu pt. ”Pętla zdarzeń”. Spektakl poruszał problematykę agresji i przemocy rówieśniczej. Przemocy fizycznej, ale także często występującej, ale trudnej do wychwycenia przemocy psychicznej (emocjonalnej) – równie dotkliwej i mogącej powodować tragiczne konsekwencje – począwszy od obelg, gróźb, szantażu i poniżania, po pozornie niewinne wyśmiewanie i plotki. W w/w historii ofiarą stał się chłopak, którego zachowanie w żaden sposób nie wskazywało, że mógł tej przemocy doświadczyć.

Po przedstawieniu przeprowadzona została prelekcja z czynnym udziałem publiczności dot.  „trójkąta przemocy”: napastnik – ofiara – świadek i metod reagowania na przemoc, szukania wsparcia i pomocy oraz odpowiedzialności grupowej.

Klasy I – III (IV) obejrzały przedstawienie pt. „Kolczasta przyjaźń” poruszające takie zagadnienia jak tolerancja, szacunek i przyjaźń. Bohaterem tej historii był jeżyk, wyśmiewany przez innych z racji swej odmienności. W toku wydarzeń okazuje się, że jest istotą, która posiada wiele umiejętności i zalet, może być wzorcem pewnych zachowań, wystarczy jedynie wyzbyć się uprzedzeń i nie patrzeć na niego przez pryzmat kolców (problemów w relacjach z otoczeniem).

Kinga Weis
Aneta Bajołek
© Copyright 2018 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.